Halli hallå, 

Linn här från TV2:an! Jag gör min praktik på Apoteket AB, the real Apoteket, och det är så himla kul att få vara med och lära sig hur ett stort företag jobbar med sin kommunikation. 

Under de första två veckorna var det mycket möten och att försöka förstå vem som gör vad – och hur allt hänger ihop. Nu, en månad senare, börjar jag få grepp om det och kan äntligen uppdatera er lite om min tid här. 

Under min praktik har jag arbetat mycket med Apotekets hemsida, och framförallt med startsidan. Jag har fått vara med och lägga in aktuella kampanjer, se till att de publiceras korrekt och är rätt länkade, med mera. Tanken är att det här kommer att bli ett av mina ansvarsområden framöver. Jag har också fått vara med och jobba med Apoteket Live, vilket har varit superkul! Där har jag varit delaktig i både planeringen och själva filmningen på set. 

Utöver det har jag även hunnit vara med på en poddinspelning av ”Alltid är det nått”, som är Apotekets podcast. Där fick vi finbesök av Buster, som var en otrolig assistent! <3 

Men det som verkligen toppar min praktik är utan tvekan kollegorna. Alla är så hjälpsamma, kunniga och roliga att arbeta med. Jag kände mig välkommen direkt, och de är otroligt stöttande i alla arbetsuppgifter. 

Sammanfattningsvis har min praktik på the real Apoteket verkligen varit toppen och så inspirerande. Jag känner redan att jag lärt mig massor och ser fram emot att fortsätta utvecklas här under resten av min praktikperiod. 

(Något annat som är toppen med Apoteket är att de har en Convini-maskin. Toppen för psyket, mindre bra för kontot.